Guvernare/Licitatii — November 13, 2017 at 7:20 pm

Romania rateaza Productronica 2017

by

interzisMaine, 14.11.2017, se deschid la Munchen portile targului Productronica 2017, unul din cele mai importante evenimente internationale ale industriei electronice din lume. Si de data aceasta, delegatia nationala, selectata de MMACA, Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comert si Antreprenoriat, acum patru luni, rateaza participarea la acest eveniment din cauza incapacitatii institutionale crase a acestui minister.

Este pentru a patra oara in ultimii cinci ani, cand Programul de Promovare a Exportului isi dovedeste incapacitatea de a prezenta si promova prin internationalizare realizarile si inovarile industriei electronice nationale, industrie care, conform Comisiei Nationale de Prognoza, va exporta anul acesta produse si servicii in valoare de peste 4 miliarde de EURO.
Tinand cont de deteriorarea grava a imaginii de seriozitate comerciala a Romaniei, de potentialul de export ratat si de deteriorarea capacitatii de angajare a fortei de munca aferente acestor potentiale contracte de catre firmele romanesti (estimari de peste 5 milioane EURO), de eforturile si angajamentele facute de firmele selectate, inclusive financiare (17 in cazul acestor doua targuri, multe alte zeci in cazul altor targuri ratate anul acesta), de eforturile de marketing, angajare si organizare ale asociatiei noastre, ne exprimam frustrarea si dezamagirea ca intregul efort depus, inclusiv de catre lucratorii din minister, a fost nu numai in zadar dar a creat efecte negative pe termen lung asupra capacitatii si seriozitatii comerciale a Romaniei.

Romania are raportul procentual cel mai mic dintre exportul tarii si PIB din intreaga Uniune Europeana (sub 50%, toate celelalte tari avand peste 50%).