Evenimente — October 15, 2020 at 9:53 am

AHK România și-a ales Consiliul Director

by

IMG_4688-155Dragoș Anastasiu a fost reales în funcția de Președinte al AHK Romania, noii Vicepreședinți sunt Andreas Lier și Christian von Albrichsfeld.

Adunarea Generală a membrilor Camerei de Comerț și Industrie Româno-Germane (AHK România) a avut loc la Crowne Plaza, în condițiile igienice actuale impuse. Comunitatea de business româno-germană și-a ales membrii în Consiliul Director.

Noii membri ai Consiliului Director Andreas Lier, Vicepreședinte (BASF), Claudia Hesselmann (Arensia Exploratory Medicine), Günter Krasser (Infineon Technologies Romania), Simona Melnic (MedicHub Media) și Florin Sabou (Sialtpro), alături de Dragoș Anastasiu, Președinte, (Touring Europa Bus), Sebastian Metz, Director General, Christian von Albrichsfeld, Vicepreședinte, (Continental Automotive România), Michael Beier (CLAAS Regional Center South East Europe), Peter Zeilinger (OMV Petrom), Daniel Gross (REWE România), Iuliu Cadar (DRM Dräxlmaier Romania Sisteme Electrice) și Marco Alpert (Wiebe România) alcătuiesc actualul Consiliul Director al AHK România. Aceștia formează o echipă puternică ce susține activitățile AHK România prin experiență și implicare activă.

În Comisia de Cenzori au fost realeși Adriana Costea (PricewaterhouseCoopers), Johannes Becker (TPA Admin SRL) și Tobias Seiferth (Banca Comercială Română).

Directorul general al AHK, Sebastian Metz, a prezentat activitățile vaste și diverse ale AHK România în anul 2019 și a precizat că „suntem în continuare alături de membrii noștri, pentru a-i sprijini activ, astfel încât împreună să depășim mai ușor actuala criză”.

Dragoș Anastasiu, care a fost confirmat în funcția de Președinte al AHK România, le-a mulțumit membrilor: „Mulțumim tuturor companiilor membre pentru colaborare și încredere. Împreună suntem o voce puternică a economiei germane în România și împreună vom reuși să depășim toate provocările actuale și viitoare!”